7 стъпки, които да извървите заедно
Илюстрация: Guliver / iStock
Случва се детето да откаже да ходи на училище и шокира родителите си с твърдението: “Мамо в училището не ми харесва. Мога ли вече да не ходя!"
Видима причина за това няма – хлапето е почивало цяло лято, играло е, пътувало е, събирало е впечатления и сили.
Ето съветите на експерти. Какво да направим – коментира пред letidor.ru Екатерина Бредихина от „Банда умници“.
Напълно нормално е детето да отказва да ходи на училище.
Помислите си, ако и вие имате възможност да се разхождате от сутрин до вечер, да си играете, да сте на море или при баба, без да се налага да полагате каквито и да е усилия, дали не бихте се възползвали?
За да намалите стреса и да внесете светъл лъч в настроенията на детето, може да пробвате с тези 7 подхода.
1. Не затрупвайте детето със задължения още от самото начало на училището. Оставете кръжоците, езиците и всякакви странични занимания за месец-два по-късно.
2. Разхождайте се с него след училище винаги, когато имате възможност.
3. Отделяйте му повече време от обичайното – вечер четете книжки, играйте или просто си говорете.
4. Не говорете за програмата и за училището и не давайте негативни оценки. Нито пък го травмирайте с думите: „Трудното тепърва предстои! Така че от сега се вземи в ръце и си опичай акъла“.
5. Организирайте майките от неговия клас и направете някакво общо тържество, но само за децата. Нека те да играят заедно, да имат лакомства, а не само да стоят по столовете и да разговорят.
6. Говорете с детето за предстоящата ваканция, за празниците в училище, за екскурзиите и пътешествията, които ще бъдат организирани.
7. Ако детето не е за първа година в училище и от началото се стряска и плаши, е възможно то да има лош спомен, миналата година да е имало конфликт с по-големи ученици или учители. Трябва на всяка цена да обсъдите и да говорите за това с детето. Ако конфликтът е непреодолим, може да помислите за смяна на училището.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари